ISH100/30058/0/0/00/0/00/01/00 ELAU DCS motor
Whatsapp: +86 18059281365
WeChat: +86 19120578390
Tel: +8619120578390
E-mail: Cathyyou401@gmail.com
Description
Technical Specifications
  • Brand
    ELAU
  • Model
    ISH100/30058/0/0/00/0/00/01/00
  • Product Name
    iSH100 Series Servo Motor
  • Origin
    Germany (ELAU GmbH)
  • HS Code
  • Weight
    8.0 kg
  • Flange Size
    100 mm (100 Flange Series)
  • Shaft Diameter
    19 mm (With Keyway)
  • Length Approximately
    190 mm (Excluding Shaft)
  • Operating Temperature
    -20℃ ~ +40℃
Environmental & Temperature Parameters:
Operating Temperature: -20℃ ~ +40℃
Storage Temperature: -40℃ ~ +85℃
Relative Humidity: ≤ 90% (No Condensation)
 Altitude: ≤ 1000 m (Derating Required for Higher Altitudes)
ISH100-30058-0-0-00-0-00-01-00 .jpg
Electrical Parameters
Electrical Parameters
Rated Power: 3.0 kW
Rated Voltage: 400 VAC (Three-Phase)
Rated Current: Approximately 5.2 A
Rated Frequency: 50/60 Hz
Rated Speed: 3000 rpm (Maximum Speed: 3000 rpm)
Rated Torque: 5.8 Nm (Peak Torque: 17.4 Nm)
Rotor Inertia: 0.0018 kg·m²
Encoder Type: Sine-Cosine Encoder (SKM 36), Resolution: 16384 Pulses per Revolution
Insulation Class: Class F
Protection Class: IP65 (Body) / IP54 (Shaft End)
Product Advantages
Product Advantages:
Product Features:
2. Built-in high-resolution sine-cosine encoder with closed-loop control, achieving a positioning accuracy of up to 0.001 mm.