SH31002P02F200 ​ELAU DCS servo motor
Whatsapp: +86 18059281365
WeChat: +86 19120578390
Tel: +8619120578390
E-mail: Cathyyou401@gmail.com
Description
Technical Specifications
  • Brand
    ELAU
  • Model
    SH31002P02F200
  • Order Number
    SH31002P02F200
  • Product Name
    Servo Motor
  • Origin
    Germany
  • HS Code
  • Weight
    5.8 kg
  • Operating
    -20°C to +60°C
  • Storage
    -30°C to +70°C
  • Warranty
    12-month
Electrical Specifications:
Type: Three-phase permanent magnet synchronous servo motor
Rated voltage: 400 V (3-phase)
Rated current: 4.8 A (continuous)
Peak current: 19.2 A (3s)
Rated speed: 6000 RPM
Torque constant: 1.21 Nm/A
Rotor inertia: 2.31 kg·cm²
Encoder: Absolute multi-turn SinCos Hiperface® (128 periods)
Cooling: Natural convection
Dimensions
Dimensions
Flange size: 100 mm (standard)
Length: Approx. 204.5 mm
Mounting hole circle diameter: 115 mm
Shaft: Ø 19 mm* 40 mm (L)
Features
Features:
1.4-pole high-power density design
2.Smooth shaft (no keyway)
3.No holding brake
4.Rotatable 90° electrical connector
5.Protection: IP65 (motor), IP54 (shaft without seal)
6.Standard 100 mm flange mounting